Podsumowanie programu edukacyjnego, którego organizatorem jest Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim
Program edukacyjny „Kryształowy uśmiech mam, bo o zęby dbam” skutecznie kształtuje nawyki higieniczne u dzieci z klas I-III, redukując próchnicę poprzez edukację o myciu zębów, diecie oraz wizytach u stomatologa. Realizacja programu miała duży wpływ na wzrost świadomości uczniów oraz aktywne zaangażowanie rodziców w profilaktykę.
Cel: Zmniejszenie częstotliwości występowania próchnicy wczesnodziecięcej oraz utrwalenie prawidłowych nawyków.
Działania: Edukacja na temat prawidłowej techniki mycia zębów, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz roli diety w profilaktyce. W szkole były realizowane następujące działania:
• organizacja konkursu wewnątrzszkolnego plastyczno - technicznego dla kl. I – II pt.: „Zdrowy ząbek"
WYNIKI:
I Miejsce: Hanna Komorowska kl. II A
II Miejsce: Julia Mazur kl. II C
III Miejsce: Klaudia Nieśmiałek kl. I A
Wyróżnienie: Jakub Miłak kl. I A
• organizacja konkursu wewnątrzszkolnego plastyczno – technicznego – plakat informacyjny dla kl. III pt.: „Jak dbać o zęby?”
WYNIKI:
I Miejsce: Lena Świerczyńska kl. III B
II Miejsce: Łucja Wieczorek kl. III A
III Miejsce: Sonia Delipacy kl. III A
Wyróżnienie: Hanna Nowak kl. III B
• zajęcia tematyczne w ramach lekcji przysposobienia czytelniczego/zajęć świetlicowych
• prezentacje multimedialne
• rozmowy kierowane
• prelekcja/instruktarz mycia zębów w Przedszkolach Samorządowych nr 15 i nr 26 w Piotrkowie Trybunalskim
• literatura tematyczna – współpraca z bibliotekarzami szkolnymi
• pogadanki z udziałem pedagoga szkolnego oraz nauczyciela biologii
• wystawy prac plastycznych tworzonych podczas zajęć w świetlicy szkolnej
• szerzenie broszury informacyjnej wśród rodziców uczniów
• nauka piosenek
• gry towarzyskie o tematyce związanej z profilaktyką przeciw próchnicy
• quizy wiedzy, łamigłówki, szarady, karty pracy, kolorowanki tematyczne
• zajęcia dotyczące prawidłowego żywienia – przygotowanie zdrowych sałatek i kanapek
Wnioski:
• Uczniowie potrafią prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.
• Wzrosła świadomość znaczenia regularnych wizyt kontrolnych.
• Program integruje działania szkoły z edukacją zdrowotną w domu.
Rezultat:
Utrwalenie pozytywnych postaw prozdrowotnych i "krystaliczny uśmiech" u dzieci.
Koordynator programu:
p. Kinga Misztela
p. Anna Gronowska - Świech