Szkoła Podstawowa nr 13
im. Trybunału Koronnego w Piotrkowie Trybunalskim

"Kryształowy uśmiech mam, bo o żeby dbam" 2025/2026

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Podsumowanie programu edukacyjnego, którego organizatorem jest Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim

Program edukacyjny „Kryształowy uśmiech mam, bo o zęby dbam” skutecznie kształtuje nawyki higieniczne u dzieci z klas I-III, redukując próchnicę poprzez edukację o myciu zębów, diecie oraz wizytach u stomatologa. Realizacja programu miała duży wpływ na wzrost świadomości uczniów oraz aktywne zaangażowanie rodziców w profilaktykę.

Cel: Zmniejszenie częstotliwości występowania próchnicy wczesnodziecięcej oraz utrwalenie prawidłowych nawyków.

 

Działania: Edukacja na temat prawidłowej techniki mycia zębów, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz roli diety w profilaktyce. W szkole były realizowane następujące działania:

• organizacja konkursu wewnątrzszkolnego plastyczno - technicznego dla kl. I – II pt.: „Zdrowy ząbek"

 

WYNIKI:

 

I Miejsce: Hanna Komorowska kl. II A

II Miejsce: Julia Mazur kl. II C

III Miejsce: Klaudia Nieśmiałek kl. I A

Wyróżnienie: Jakub Miłak kl. I A

 

• organizacja konkursu wewnątrzszkolnego plastyczno – technicznego – plakat informacyjny dla kl. III pt.: „Jak dbać o zęby?”

 

WYNIKI:

 

I Miejsce: Lena Świerczyńska kl. III B

II Miejsce: Łucja Wieczorek kl. III A

III Miejsce: Sonia Delipacy kl. III A

Wyróżnienie: Hanna Nowak kl. III B

 

• zajęcia tematyczne w ramach lekcji przysposobienia czytelniczego/zajęć świetlicowych
• prezentacje multimedialne
• rozmowy kierowane
• prelekcja/instruktarz mycia zębów w Przedszkolach Samorządowych nr 15 i nr 26 w Piotrkowie Trybunalskim
• literatura tematyczna – współpraca z bibliotekarzami szkolnymi
• pogadanki z udziałem pedagoga szkolnego oraz nauczyciela biologii
• wystawy prac plastycznych tworzonych podczas zajęć w świetlicy szkolnej
• szerzenie broszury informacyjnej wśród rodziców uczniów
• nauka piosenek
• gry towarzyskie o tematyce związanej z profilaktyką przeciw próchnicy
• quizy wiedzy, łamigłówki, szarady, karty pracy, kolorowanki tematyczne
• zajęcia dotyczące prawidłowego żywienia – przygotowanie zdrowych sałatek i kanapek

Wnioski:

• Uczniowie potrafią prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.
• Wzrosła świadomość znaczenia regularnych wizyt kontrolnych.
• Program integruje działania szkoły z edukacją zdrowotną w domu.

  

    Rezultat:

    Utrwalenie pozytywnych postaw prozdrowotnych i "krystaliczny uśmiech"        u dzieci.

 

Koordynator programu:

p. Kinga Misztela

p. Anna Gronowska - Świech


 
powrót