Dzień Nauki

W dniu 14 czerwca 2018 roku po raz czwarty w SP 13 w sali gimnastycznej przy 11 stanowiskach stworzone zostało prawdziwe laboratorium chemiczno- fizyczne.
Spotkanie odbyło się pod hasłem „Dzień Nauki”. Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy „13” (Centrum Nauki Kopernik w Warszawie), którego opiekunem jest nauczyciel przyrody i chemii p. Marzenny Kacprzyk oraz uczniowie Koła Fizyków pracujący pod opieką nauczyciela fizyki- p. Danuty Burzuńskiej- Szmigiel zaprezentowali wybrane przez siebie doświadczenia. Obserwatorami wydarzenia byli- uczniowie klas IV-VII oraz nauczyciele.
W eksperymentach wykorzystane zostały dostępne odczynniki i produkty, tj. manganian (VII) potasu, etanol, woda, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona, kwas octowy, kwas siarkowy (VI), olej roślinny, cukier, sól kuchenna, kasza, nasiona fasoli, sok z czerwonej kapusty, proszek do prania, coca-cola, woda destylowana oraz sprzęt laboratoryjny, tj. pipety, bagietki, statyw, zlewki, kuwety i butelki, maszyna elektrostatyczna i lampa indukcyjna. Zaprezentowane doświadczenia z dokładnymi objaśnienia wywołały duże zainteresowanie, przejawiające się wieloma pytaniami ze strony uczestników pokazów. Zaprezentowano:
1.     Niepękający balon (Kamila i Ania kl. VII A)
2.     Węże Faraona (Joanna kl.VII A i Martyna kl.VI C)
3.     Wykrywanie skrobi (Ania i Wiktria kl.VII A)
4.     Wskaźnik pH (Jan kl. VI A)
5.     Lampa (Chemiczne jojo) ( kl. VI A)
6.     Tęczowa ciecz(Wiktor i Aleks kl. VI A)
7.     Chemiczny kameleon (Nadia i Ola kl.VII A)
8.     Zabawny świat cząsteczek (Julia, Lena, Kacper kl.VII B)
9.     Burza w probówce(Julka i Hania kl. VII A)
10.                       Gorący lód (Kuba i Michał kl.VII A).

Wybrane zagadnienia naukowe przestały być problemem ukrytym za wzorami z podręczników, a stały się żywymi kwestiami, które można poznać, zgłębić i zapamiętać.

Organizator:
Marzenna Kacprzyk