KONKURS PLASTYCZNY "ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA"

ziemia1
Konkurs organizowany przez świetlcę szkolną...
Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w San Francisco. Miało to być święto „życia i piękna ziemi” połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia oraz zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Szacuje się, że obecnie w obchodach Dnia Ziemi bierze udział około 200 mln osób i ponad 140 krajów.
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. To okazja do organizowania akcji uświadamiających, że warto chronić środowisko naturalne. Na całym świecie organizowane są: spotkania, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.
Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata oraz apele i lekcje o tematyce ekologii. Niestety w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne, ponieważ na świecie mamy pandemie.

A jak możemy przyłączyć się do obchodzenia tego święta?
Możemy posprzątać swój pokój albo wybrać się z przyjaciółmi do parku i wyzbierać leżące tam śmieci...albo wszyscy uczęszczający do świetlicy szkolnej i nie tylko wezmą udział w konkursie plastycznym „Ziemia jest tylko jedna”.

Tytuły prac mogą być różne np.
- „Planeta Ziemia jak można o nią zadbać”;
- „ Matka Ziemia”;
- „Nasza Planeta Ziemia w niebezpieczeństwie”;
- „Jestem Superbohaterem Ratuje Ziemię”;
- „Stworzenie plakatu promującego ideę obchodów Dnia Ziemi w odniesieniu do zmian klimatycznych”.

Można też samemu pomyśleć nad tematem prac konkursowych.

Cele konkursu:
- rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej;
- kształtowanie u dzieci poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą;
- promowanie zachowań mających na celu ochronę przyrody;
- dostrzeganie zależności między człowiekiem, a otaczającym środowiskiem.

Warunki uczestnictwa:
- konkurs adresowany jest do klas I – IV – samodzielnie;
- konkurs adresowany jest do klas I – IV – prace rodzinne;
- w konkursie wezmą udział prace plastyczne  wykonane dowolną techniką, (malarstwo, collage,mrysunek, grafika, technika mieszana);
- prace będą przyjmowane w formie A3, A4;
- każdy uczestnik może nadesłać jedną wykonaną pracę plastyczną (praca autorska);
- dostarczone prace pozostaną do dyspozycji organizatora, przyniesione do szkoły z których będzie wykonana wystawa jak również będą wrzucone na stronę internetową szkoły;
- każda praca powinna być opatrzona metryczką (z tyłu pracy) z danymi : imię i  nazwisko, klasa,

Termin
Prace należy składać do SP 13 na wystawę (świetlica szkolna) i wysłać zdjęcie pracy na adres  e-mail sp13swietlicaszkolna@interia.pl do 20.04.2021 r. Najlepsze prace będą nagrodzone dyplomami i nagrodami.
Jury szczególną uwagę będzie zwracało na:
- estetykę wykonania;
- zgodność wykonania z założeniami konkursu;
- wkład pracy.

Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody i wyróżnienia.

Powodzenia
Marlena Mastalerz