„25 PUŁK PIECHOTY. TRADYCJA I HISTORIA”

Konkurs historyczny
15 października 1921 r. pułkownik Alojzy Wir "Konas" wprowadza 25 Pułk Piechoty do Piotrkowa Trybunalskiego. Historia tej jednostki wojskowej nawiązuje do chlubnych tradycji II Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1919-1920 brał udział w walkach z Ukraińcami, a następnie z bolszewikami. W 1939 r. Pułk uczestniczył w walkach wrześniowych w obronie granic. Żołnierze starli się z wojskami niemieckimi i radzieckimi. Wielu oficerów i podoficerów padło ofiarą zbrodni katyńskiej. Tradycje Pułku w 1944 r. przejął 25 Pułk Piechoty Armii Krajowej.
W celu wspólnego przypomnienia wydarzeń i postaci żołnierzy, którzy tworzyli historię 25 Pułku Piechoty, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowali konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych województwa łódzkiego.
W dniu 2.12.2021 r. do udziału w konkursie przystąpiło czterech uczniów naszej szkoły z klasy VII b, którzy podzieleni na dwa zespoły 2-osobowe (Mateusz Mokrowiecki, Lena Kozera oraz Klaudia Staśkiewicz, Wiktoria Antosik ) rozwiązywali quiz historyczny on-line.
Mottem konkursu było hasło „ Moja Mała Ojczyzna”. Konkurs stwarzał możliwość poszerzenia i propagowania wiedzy o historii i tradycji 25 Pułku Piechoty. Był okazją do wykazania się kreatywnością, a także ujawnienia umiejętności wyszukiwania i korzystania ze źródeł medialnych oraz dydaktycznych.
Czekamy na wyniki. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 10.12.2021 r. na stronie internetowej szkoły.

Opiekun: Wioletta Puchalska