Szkoła Podstawowa nr 13
im. Trybunału Koronnego w Piotrkowie Trybunalskim

DZIEŃ FLAGI PAŃSTWOWEJ

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Flaga
2 maja
W 2004 r. Sejm RP dzień 2 Maja ustanowił Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, jej celem było rozszerzenie wiedzy i propagowanie informacji o polskich symbolach narodowych, w duchu patriotycznym. Data 2 Maja wybrana została nieprzypadkowo z kilku powodów. Jednym z nich było wspomnienie czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag po święcie 1 Maja, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 2 Maja jest też dniem Polonii i Polaków za Granicą. Rozproszeni po całym świecie, często nie z własnej woli, Polacy zawsze z dumą jednoczą się wokół biało-czerwonych barw i otaczają je czcią, dając znak swojego przywiązania do ojczyzny. Biel i czerwień symbolem Polski i polskości są od stuleci. 
 
2 maja wywieśmy w naszych oknach i przed naszymi domami polskie flagi 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱. Okażmy w ten sposób naszą dumę – z polskich barw, polskiej historii i z tego, ze jesteśmy Polakami!
 
Zapraszamy również do zapoznania się z multimedialną wystawą pt. „Polskie symbole narodowe”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Bydgoszczy.
powrót