WYSTAWA "OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI"

wyjscie_polski 007
Uczniowie klasy VII B na wystawie plenerowej „Ojcowie Niepodległości”…
Dnia 21.05.2018 roku uczniowie klasy VII B z SP13 skorzystali z zaproszenia IPN Oddział w Łodzi i obejrzeli plenerową wystawę „Ojcowie Niepodległości” zaprezentowaną w kościele farnym.
W oparciu o materiały wystawowe dzieci przygotowywały odpowiedzi na trzy wylosowane pytania. Były one związane głównie z życiem i działalnością liderów walki o wolną Polskę z 1918 roku. Najlepiej odpowiadający uczniowie zostali nagrodzeni grą edukacyjną „Twórcy Niepodległości” oraz okolicznościowymi plakietkami.
Wyjście na wystawę było okazją do zatrzymania się przy pomniku u zbiegu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego oraz do przypomnienia, że w lutym 1915 roku do naszego miasta przeniesiono Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego a jego siedziba mieściła się przy rogu ulic Sienkiewicza i Narutowicza, w kamienicy, której już niestety nie ma. Wracając z wystawy uczniowie zatrzymali się przy willi Wanda, aby zastanowić się nad wyeksponowanymi na planszach słowami Józefa Piłsudskiego.
Wychowawca:
Teodozja Gronowska