Z okazji 10 października... ZADBAJ O ZDROWIE PSYCHICZNE!

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Zdrowie psychiczne, według Światowej Organizacji Zdrowia, oznacza stan dobrego samopoczucia pozwalający na radzenie sobie ze stresującymi wydarzeniami, realizację własnych celów oraz efektywną działalność zawodową (albo efektywną edukację!) i angażowanie się w życie swojej społeczności.

Z tej okazji warto przypomnieć sobie, jak ważna w życiu człowieka jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Długotrwały, silny stres może przyczyniać się do rozwoju różnych chorób - nie tylko psychicznych, ale także fizycznych (np. cukrzyca, choroby serca, wrzody żołądka, zaburzenia pracy jelit). Stres przyczynia się do intensywnego wydzielania kortyzolu - hormonu, którego zbyt wysoki poziom może zaburzać pracę naszego organizmu, a nawet stopniowo go wyniszczać.
Oczywiście warto obniżać poziom stresu również ze względu na negatywne skutki emocjonalno-społeczne. Ludzie lękliwi unikają nawiązywania nowych znajomości i boją się nowych wyzwań, przez co tracą szansę na zdobycie przyjaciół oraz czerpanie satysfakcji z życia.

Poziom stresu można obniżać na wiele sposobów. Nie ma jednej recepty, która sprawdzi się u wszystkich. Najważniejsze to poznać samego siebie - tego, jacy jesteśmy, co lubimy, jakie są nasze mocne strony. Znając swoje możliwości, potrafimy je wykorzystać w stresującej sytuacji - zastąpić nasze braki zaletami, które dodadzą nam wewnętrznej siły i motywacji. Z kolei, jeżeli wiemy, co lubimy, dobierzemy efektywną metodę relaksu - dla jednych będzie to sport, dla innych muzyka, jeszcze inni wolą oddać się twórczej pasji.

A jak Wy, drodzy uczniowie, pokonujecie stres?

Podzielcie się tym z nami, biorąc udział... W KONKURSIE! Szczegóły znajdziecie w osobnym wpisie:  (link)

Życia w radości i wszelkiej szczęśliwości życzy Psycholog Szkolny,
mgr Daria Gawrosińska