WITAMY W TEATRZE KAMISHIBAI

Papierowy Teatr Kamishibai
KAMISHIBAI to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai to atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania.
Ale co to właściwie jest kamishibai?
KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr Kamishibai - teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej lub tekturowej skrzynce". Z zewnątrz jest ona niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej lub tekturowej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.
W naszej bibliotece szkolnej w dniu 04.04.2022r. odbyły się zajęcia z kamishibai (nawiązujące do Dnia Teatru)... Ta forma pracy z obrazem i tekstem niezwykle przypadła do gustu naszym najmłodszym uczniom z kl. I i II. Bibliotekarze p. Kinga Misztela oraz p. Marta Wiewióra poprzez w/w nowatorską metodę zachęciły dzieci do czytelnictwa.

Kamishibai - to podnoszenie skuteczności kształcenia poprzez twórcze działania.

Kamishibai - wspieranie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i inicjatyw prowadzonych pod hasłem: ''Czytamy Dzieciom".

ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOLNEJ BIBLIOTEKI