AKCJA ŻONKILE 2021

Projekt bez tytułu
Akcja Żonkile 2021 - film i zdjęcia
Nasza szkoła kolejny raz dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, aby upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo i wyjątkowe są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności.

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło #Łączy nas pamięć – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.
Uczniowie naszej szkoły, również zaangażowali się w tę akcję i łącząc się  wirtualnie wykonali papierowe żonkile. Z przesłanych zdjęć opiekunowie SU stworzyli film. Odbyły się również zajęcia edukacyjne online, w trakcie których uczniowie starszych klas mogli obejrzeć filmy „Będę pisać" oraz "Muranów – Dzielnica Północna" udostępnione przez Centrum Edukacyjne POLIN Muzeum.

W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.

Choć nie mogliśmy  się spotkać, byliśmy tego dnia razem.

Akcję koordynowała Monika Chyla