Bądź EKO, dbaj o środowisko – segreguj odpady

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 IM. TRYBUNAŁU KORONNEGO W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
REGULAMIN WEWNĄTRZSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

Tematyka konkursu:

•       Tematyką konkursu jest przedstawienie (w postaci prac plastycznych) form troski i dbałości o środowisko naturalne, w którym – niestety – jedynie człowiek wytwarza odpady niebezpieczne dla otaczającej nas przyrody i  dla nas samych.
•       Od XIX wieku, przez cały wiek XX, aż do dzisiaj - ludzie systematycznie niszczyli przyrodę Ziemi:
o   wydobywając z jej wnętrza i spalając miliardy ton węgla, który zanieczyszcza atmosferę, zwiększając efekt cieplarniany na całej planecie,
o   polując dla przyjemności i doprowadzając do wymarcia setek gatunków zwierząt,
o   wycinając lasy – naturalne płuca naszej planety oraz
o   produkując miliony ton odpadów, głównie plastiku.
•       Zmiany klimatyczne (m.in. susze, powodzie, huragany), które obserwujemy w ostatnich latach dobitnie świadczą, że jeśli nie zmienimy naszego podejścia do przyrody i nie zaczniemy o nią dbać każdego dnia, to doprowadzimy do jej szybkiej degradacji i śmierci. A życie człowieka na ziemi bez przyrody jest po prostu niemożliwe.
•       Prace konkursowe powinny więc zawierać treści ekologiczne, ukazujące postawy proekologiczne i sprzyjające ochronie środowiska przyrodniczego, a w szczególności segregacji odpadów.

Cele konkursu:

•       Zapoznanie uczniów z celowością ochrony przyrody oraz sposobami segregacji odpadów.
•       Podnoszenie wiedzy i świadomości ekologicznej.
•       Zachęcenie do podejmowania działań na rzecz środowiska poprzez ograniczenie wytwarzania odpadów.
•       Rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej.
•       Kształtowanie poczucia harmonii życia człowieka z przyrodą.
•       Zrozumienie konieczności ochrony środowiska nie tylko w miejscu zamieszkania, ale też poza nim.
•       Promowanie postaw sprzyjających ochronie przyrody i piętnowanie zachowań prowadzących do niszczenia i degradacji naturalnego środowiska.

Warunki uczestnictwa w konkursie:

•       Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 13.
•       Konkurs przeprowadzony jest w trzech kategoriach wiekowych:
o   I - uczniowie klas 1-3,
o   II - uczniowie klas 4-5,
o   III - uczniowie klas 6-8.
•       Prace konkursowe mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną w dziedzinie rysunku i malarstwa, np. rysunek narysowany kredkami, obraz namalowany farbami, wycinanka, wydzieranka, kolaż, wybrana technika action painting, itp.
•       Prace konkursowe mogą być wykonane w formie: pejzażu, sceny rodzajowej lub plakatu.
•       Format prac konkursowych: od A4 do A1
•       Praca powinna być wykonana samodzielnie!

Termin zgłoszenia, wykonania i złożenia prac:

•       Chęć udziału w konkursie należy zgłosić swojemu wychowawcy po jego ogłoszeniu.
•       Prace konkursowe należy wykonać i złożyć do dnia 25.10.2021 roku u wychowawcy swojej klasy.
•       Prace zgłoszone po w/w terminie nie będą przyjmowane!
•       Na odwrocie pracy konkursowej winny znaleźć się czytelne dane o autorze: imię i nazwisko, klasa.

Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród:

•       Oceny prac oraz wyłonienie laureatów dokona komisja powołana przez Organizatora.
•       Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w dniu 29.10.2021 r.
•       Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody ufundowane przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 13.
•       Złożone prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy na terenie SP nr 13.

Organizator:

•       Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 13 w Piotrkowie Trybunalskim.
•       Koordynatorami konkursu są nauczyciele: p. Agata Michalec i p. Piotr Makowiec.

Informacje dodatkowe:

•       Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne ze zgodą na ich publikację (wraz z informacją o autorach) na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych SP nr 13.
•       Prace dostarczone na konkurs nie będą zwracane autorom.

Życzymy wszystkim uczestnikom stworzenia przepięknych prac konkursowych!