Tydzień wiedzy o mózgu

Dni 11 - 15 marca zostały nazwane Tygodniem Wiedzy o Mózgu. Z tej okazji w naszej szkole panie Anna Gronowska-Świech, Magdalena Kowalska oraz Izabela Wojtasik we współpracy ze szkolnym psychologiem, panią Darią Gawrosińską, przygotowały pokazowe lekcje.
Nasi uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki budowy i funkcji ludzkiego mózgu. Dowiedzieli się, za co odpowiedzialne są jego poszczególne półkule oraz różne rejony. Ponadto badali w jaki sposób można oszukać mózg i zmysły.
Uczniowie mieli okazję wypróbować różnorodne ćwiczenia aktywujące obie półkule:
- gimnastykę pobudzającą mózg;
- techniki szybkiego uczenia się;
- zabawy z iluzjami;
- zabawy z elementami integracji sensorycznej.
Ważnym elementem zajęć były również techniki relaksacyjne. Uczestnicy zapoznali się z metodami redukcji stresu i relaksacji, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz ogólny stan zdrowia psychicznego.
Dzięki tym działaniom, zdobyli nie tylko teoretyczną wiedzę na temat mózgu, ale także praktyczne umiejętności pozwalające lepiej zrozumieć i dbać o własny umysł. Uczniowie otrzymali wartościową wiedzę i umiejętności, które mogą służyć przez całe życie, wspierając ich rozwój intelektualny i emocjonalny.
Kolejną częścią Światowego Tygodnia Mózgu było wyjście do środowiska lokalnego w celu szerzenia wiedzy, świadomości, ciekawostek i ćwiczeń dotyczących naszego mózgu. Uczniowie rozdawali także orzechy włoskie kształtem przypominające najważniejszy narząd naszego ciała. Akcja spotkała się ze wspaniałym odbiorem i dużą dawką radości!

Poniżej zamieszczamy bardzo ciekawe i przydatne filmiki, które mogą pomóc Wam w nauce i usprawnianiu Waszej koncentracji:

• Sposoby na szybsze i skuteczne uczenie się:

Podstawą skutecznej nauki jest wykorzystywanie potencjału obydwu półkul mózgu. Prawa przetwarza dźwięki, obrazy, jest kreatywna. Lewa przetwarza tekst, liczby, jest logiczna i analityczna. Dlatego warto uczyć się na bazie filmów, prezentacji, doświadczeń i starać się tworzyć infografiki do każdego trudnego zagadnienia!
Trudno Ci zapamiętać ciągi daty, ciągi cyfr albo nazwiska? Wyobraź sobie każde z nich jako obrazek!

• Ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce, doskonalące koncentrację i koordynację zmysłów:

Pokazane powyżej ćwiczenia wzmacniają koordynację wzrokowo--słuchowo-ruchową. Jej rozwijanie jest niezbędne szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - może zapobiec rozwojowi zaburzeń dyslektycznych. Ponadto ćwiczenia te wyostrzają koncentrację, a wysiłek fizyczny pomaga dotlenić nasz mózg!